Nesmyslnost plug-in hybridů

Plug-in hybrid

Pomalu ale jistě přichází doba elektromobilů – těch, které nemají žádný spalovací motor. Ovšem automobilky v nich vidí velké riziko. Je zde mnoho nového, které se vždy pojí se strachem. Ale nyní to není ani tak primárně strach ze strany automobilek, že by dané auto nezvládli vyrobit, ale strach ze strany zákazníků. Automobilky se jenom bojí, že jejich elektromobily nebude nikdo kupovat. Takže jak z toho ven? Pojďme dělat hybridy.

A nebo ještě lépe plugin-hybridy.

Zní to fajn, že? Lidi si zvyknou na to, že mít v autě elektromotor je fajn, ale zároveň jím zůstane vše, na co byli zvyklí. Mohou dojet k benzínce, normálně natankovat a jet kam potřebují a nabíjet mohou jenom když je kde a když budou chtít. A kde je ten háček? Tento způsob pohonu v sobě z mého pohledu kombinuje převážně špatné vlastnosti jak spalovacích aut (ICE) tak čistě elektrických (BEV). Tak začněme tím, k čemu je plugin hybrid dobrý.

Máte v něm plnohodnotný motor, který je schopen přímo roztáčet kola. Poté zde máte elektromotor o dostatečném výkonu, aby zvládl auto svižně rozjet na rozumnou rychlost, řekněme aspoň 60 km/h bez použití spalovacího motoru a baterii, která vydrží tak 50 km jízdy po městě.

Celá myšlenka je vlastně fajn. Doma auto nabiji, po městě jedu na elektřinu. Šetřím spojku, brzy i životní prostředí. Když brzdím, tak mám možnost část energie uložit zpět do akumulátorů. Za městem se nastartuje spalovací motor, který zároveň i trochu dobije baterku. Po ukončení cesty auto opět připojím na nabíječku.

A proč jsou plugin-hybridy nesmyslné?

Máte zde poměrně velkou a těžkou baterku včetně elektromotoru. Celé zařízení je dost těžké, de-facto je to celý elektromobil, akorát s menším dojezdem a výkonem. Dále zde máte i klasický spalovací motor a vše co k němu patří (pravidelné servisy, výměny oleje, výměny filtrů, povinné ručení na objem, vždycky automatickou převodovku). Navíc zde musí být nějaká řídící jednotka, která se stará o přepínání a spolupráci obou dvou systémů vedle sebe.

Ok, říkáte si. Ale plugin-hybrid se pěkně prodraží. Ale nejenom oproti běžnému autu, ale i oproti elektromobilu. Povinné ručení platíte dle objemu motoru. Elektromobily mají objem 0. Prozatím spadají do té nejnižší kategorie. Kvůli zvýšení efektivity mají většinou hybridy větší motor, který má nižší výkon aby zvládl pracovat více efektivně. Pokud už jedete do servisu, musíte vždy do autorizovaného. A věřte, že hodinovka bude pěkně drahá. Aby na autě někdo mohl dělat servisní zásahy, musí být proškoleným elektrikářem na silnoproud. Ano, u elektromobilů tomu je taky tak, ale jezdíte do servisu mnohem méně a ve většině případů pouze na rychlé kontroly.

Tak ale určitě ušetřím na spotřebě…

Aspoň ušetřím na spotřebě. Vždyť v tom letáku slibují 1,5l (nebo 2, 3 – ale ono je to vlastně jedno). To když pojedu opatrně, to budu muset benzín z nádrže ještě odčerpávat. Ale to se velmi pletete. Tato spotřeba je výsledkem měření, které auto začíná se zcela nabitou baterií a končí se zcela vybitou + pár litry spotřebovaného paliva. Energie v baterii do v měřícím cyklu nepočítá. Většina opravdových vlastníků plug-in hybridů své auto nikdy/skoro nikdy ze zásuvky nenabíjí. Výsledná spotřeba je přibližně stejná (pokud jezdíte spíše po městě) a nebo větší (pokud více mimo město) jako u běžného vozu. Chytré řízení a rekuperace energie nějaké kapky paliva ušetří, ale o ty rychle přijdete kvůli zvýšené hmotnosti.

Dobře, říkáte si, že vy nebudete jeden z nich? Další věcí je, že spalovacímu motoru vůbec nesvědčí dlouhodobá odstávka. Režim používání: „80%-90% cest odjedu na elektřinu a sem tam, když zrovna pojedu dál, pojedu na benzín“, není také dobrý. Nádrž byste neměli mít poloprázdnou a zároveň je dobré její obsah co 1-2 měsíce vyměnit (projet).

Moje rada? Zůstaňte u běžného auta a nebo si kupte rovnou elektromobil. Ale s tím doporučuji ještě rok, dva počkat. Bude lepší výběr.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *